Schweizer 300C

Tento mikro vrtulníček byl mým naprosto první modelem, který jsem si kdy pořídil. V té době jsem absolutně nevěděl do čeho jsem se vlastně pustil. Úplně první model byl ve verzi FP s pevným kolektivem poháněný motorem speed 300. Pak následovala přestavba na verzi CP rovněž se speed 300. A třetí verze byla Hornet CP se střídavým motorem AXI na 3S lipol. V pozdějších letech vyběhl na trh Hornet II, který jsem přeskočil a postavil až nový a poslední model z této řady Hornet X-3D.

Schweizer_1

RC funkce:

vrtulka, klopení, klonění, motor/kolektiv - zde je kolektiv pevný a stoupání/klesání se řídí otáčkamy rotoru.
Později po přestavbě měl Schweizer plně funkční řízení kolektivu. A osazení je identické s Hornet X-3D.
Pozn.: foto jsou různé podle verzí. Převážně s CCPM, verze FP nebyla z prvu vůbec zdokumentována.

Popis:

Mikrovrtulník (řady 300) Schweizer 300C od MS Composit je postaven na základu stavebnice Hornet. Liší se pouze kabinkou, zadním horizontálním a vertikálním stabilizátorem na ocasní trubce. I na tu tobu (cca rok 2003) byla jeho pořizovací cena poměrně vysoká a pohybovala se s přijimačem kolem čtrnácti tisíc korun. Byla to doba, kdy jsem začal být výdělečně činný již asi druhým rokem. Nepočítám dobu během studia, kdy jsem chodil na brigády. Tehdy jsem si k řízení modelu pořídil RC vysílač Hitec Eclipse QPCM 7. Na tu dobu jedna z dostupných a kvalitních vysílaček s heli programem co jsem si mohl dovolit. Cokoliv značkového jako Futaba nebo Graupner pro mě bylo nedostupné. Jako naprostý laik a samouk jsem Horneta do vzduchu dostal poměrně pozdě a to až v druhé polovině druhého roku modelaření. První půl rok jsem s tím jen bojoval a naprosto marně. V tu dobu pro mě nezanedbatelné investice se nedali přehlédnout a tak jsem na podzim následujícího roku pořídil první model letadla. To rovněž nebyla nejlepší volba výběru. Vybral jsem si stáhačku s tlačným pohonem Hunter 400 od Robbe. Ale s tím jsem se dokázal brzy zžít a začít poletovat. Když jsem již uměl řídit model ve vzduch z leva doprava a zpět, přesedlal jsem zpět na Horneta.

Dokázal jsem do vzduchu dostat verzi FP tedy s pevným kolektivem a motorem speed 300, ale jako pohonou aku jsem použil dva články lipolek. Tuším že to byly E-Tech 2S lipol 1500mAh. To jsem již dokázal viset a lehce se přesouvat sem a tam.

Později, přesné datum bych zjišťoval jen těžko, jsem Horneta osadil střídavým pohonem. Sada Twister obsahující motor AXI a heli regulátor pro střídavý motor s governorem. Pro mě novinka, co že to vlastně governor je. S motorem speed bylo nutné mít dobře vyladěné křivky plynu a nutnost šetřit výkonem. S nástupem střídavého motoru jsem přešel i na pohon 3S lipol a původní standard gyro bylo nahrazeno novým typem s heading lock režimem. Opět převratná věc, velmi usnadňující řízení modelu. Spíše nutnou pro některé akrobatické prvky.

V jednu dobu jsem měl dva Hornety. Jeden s motorem speed a 2S lipo a druhý se střídavým motorem AXI. Ovšem zde jsem špatně četl při nákupu pohonu. Motor je typu oběžka a byl určen pro model Hornet II, který měl jinou konstrukci rámu, shodnou s dnešním modelem X-3D. Do Horneta první řady se nevešel a bylo nutné upravit rám.

Dokázal jsem vyladit pohon Horneta s motorem speed a naučit se s n ím létat. Původní model jsem rozebral na díly a druhý model se střídavým pohonem jsem po havárce rozebral a vybavení nainstaloval do úplně nového Horneta X-3D. Toho mám již asi tři roky v letu schopném provozu a nyní se píše konec roku 2010.

Dalo by se říci, že s Hornetem žiju téměř od roku 2003 do součastnosti (10/2010) a nedám na něj dopustit. Zažil jsem s ním hodně srandy, trápení, ale i spoustu nadřených hodin při trénování pilotáže.

Parametry modelu
Průměr rotoru cca 490mm
Délka modelu cca 460mm
Hmotnost osazeného modelu cca 300g
Doporučený motor Speed 300
Doporučený pohonný akumulátor 7x NiMH 700mAh
Doporučený regulátor DC 5A, BEC


Technická data osazených komponent modelu
Komponent Výrobce Model Kat. číslo Technická data
Motor MS Composit Speed 300 E010 DC, speed komutátorový
Regulátor MS Composit Micro DC regulace MS-005 Regulace 6-8 článků, 5A
Pohonná aku MS Composit 7x NiMH 750mAh MS-009 Standard, velikost AAA
Přijímač Jeti Model 4CH, FM MS-002 Velmi malý přijímač pro indoor modely
Gyro MS Composit Normal gyro MS-024 Gyro pro micro vrtulníky
Servo vrtulky Hitec HS-50 MS-007 Micro servo
Serva cykliky CCPM 120° Hitec HS-55 MS-006 Micro servo
Listy hlavního rotoru MS Composit GFC 23cm E059 Sklolaminátové bílé listy
Listy vrtulky MS Composit Plastová bílá E036 Plastová vrtulka

Jedna z verzí s pevným kolektivem.

Schweizer_2

Schweizer 300C s prvně instalovaným střídavým motorem a gyrem s heading lock.

Schweizer_3

Tady byla chyba, že jsem neosadil 3S lipol, ale ponechal původní 8.4V/700mAh NiNM. Neletělo to :)

Schweizer_4

Již přestavěno na CCPM se s třídavým motorem.

Schweizer_5

Druhý Hornet CP byla osazen motorem speed 300 a 2S lipol 1200mAh Flight Power. Asi největší úspěch v ladění.
Zde jsem pochopil základy křivek plynu a kolektivu.

Schweizer_6

Schweizer_7

Schweizer_8

Schweizer_9

Schweizer_10

Schweizer_11

Schweizer_12

Má první sestava. Schweizer 300C, Hitec Eclipse 7 QPCM, kufřík s vybavením a nabíječem.
Popruh na TX používám do dnes.

Schweizer_13

Eclipse 7. Pěti bodové křivky, několik letových režimů, autorotace. Citlivost zisku gyra pro každou letovou předvolbu zvlášť. Pevně dané umístění a funkce ovládacích vypínačů. Uprostřed Tx je zastrčen pod krytem interní EEPROM modul s pamětí pro modely a vlastním SW Tx. Později se ukázalo, že Eclipse má zásadní chyby v programu heli a ani jeji odstranění mi nepřidalo na jistotě. Tx jsem prodal.

Schweizer_14

Zpět na hlavní stránku