Arrow 40

Arrow 40 byl můj druhý velký model se spalovacím motorem (rok 2005). První byl Rasant speed, který se ukázal jako velmi špatná volba. Při výběru jsem se musel zaměřit na model určený pro začátečníka, ale měl umět i základní akrobacii. Dále jsem zohlednil možnost nákupu náhradních dílů, jako je trup, křídlo nebo jiné hlavní díly. Nakonec jsem vybral český výrobek z produkce Hacker model.

Arrow_1

Pozn: fotky modelu se nedochovaly.

RC funkce:

směrovka, výškovka, křidélka, motor

Popis:

Jedná se o stavebnici v ARF provedení. A stavba byla velmi jednoduchá a rychlá. Návod byl podrobný a jak jinak než v českém jazyce. O stavbě modelů jsem již něco věděl, tak pro mě nebylo nic žádným problémem. Trošku horší to bylo s ovládáním příďového kolečka na podvozku. To bylo ovládané stejným servem jako směrovka a tak bylo třeba tyto dvě věci sladit vzájemně dohromady. Motor jsem pořídil ASP 2T 8.25ccm. Dodával se s velmi podrobným návodem k obsluze motoru a jeho seřizování včetně postupu záběhu. Také s českým překladem. Když byl motor zaběhnutý a seřízený, tak jsem jej vzal do klubu na letiště. Vybral jsem si den a čas, kdy tam zpravidla bývá málokdo nebo nikdo. Po předešlém nezdraru s pyloňákem Rasant speed jsem se na to plně soustředil a nic jsem neponechal náhodě. Postavil jsem se na začátek dráhy a přímo za model. Dal jsem asi půl plynu a nechal Arrowa rozjet po dráze. Trošku jsem přitáhl výškovku a pozoroval zda model nepadá ke straně nebo zda není potřeba za výškovku tahat až moc. Lehce jsem dotrimoval a zkusil znovu. Motor běžel krásně a i dobře akceleroval z volnoběhu. Na druhý pokus jsem se znovu pro jistotu postavil na začátek dráhy. Teď už jsem dal ale plynu více a nechal Arrowa rojet pořádně. Lehce přitáhnu a model stoupá. V tu chvíli jsem měl ještě možnost stáhnout plyn a posadit model zpět na dráhu a zastavit. Vše bylo ale v naprostém pořádku a já stoupám a letím.

To byl asi druhý nejhezčí moment co jsem v modelaření z prvu zažil. Poprvé to bylo, když jsem do vzduchu dostal elektro stíhačku Hunter 400. S Arrowem jsem první den prolétal několik litrů paliva a létání si opravdu užíval. Motor byl silný a Arrow byl na obloze velmi dobře čitelný. Byl větší, hodný a poslušný a nikam se nehnal. Působil daleko větší dojmen dospělého modelu a přitom patřil k těm menším. Výkruty letěl s citem a táhlý looping byla lahůdka. Motor táhl velmi silně a modelu dodával i slušnou rychlost.

No ale opět jak to tak již bývá, jako zčátečník jsem udělal chybu. Po první letovém dni jsem nedobil přijímačovou aku. Následující den jsem pak odstartoval do vzduchu a po pár minutách jsem naprosto bezmocný koukal, jak se Arrow řítí k zemi po plynem.

Parametry modelu
Rozpětí modelu 1535 mm
Délka modelu 1280 mm
Hmotnost osazeného modelu cca 2800g
Doporučený motor 8ccm dvoutakt nebo 12ccm čtyřtakt


Technická data osazených komponent modelu
Komponent Výrobce Model Kat. číslo Technická data
Motor ASP

52 - 2T (8.25ccm)

--- Svíčka OS Max No.8, 1.96k / 16.000
Přijímačová aku Sanyo 4x NiCD 1000mAh --- ---
Přijímač Graupner SMC 16 SPCM --- SPCM
Serva křidélek Hitec HS-422 --- ---
Servo směrovky Hitec HS-422 --- ---
Servo výškovky Hitec HS-422 --- ---
Servo plynu Hitec HS-422 --- ---
Vrtule APC 12x6" --- ---
Vypínač Robbe Hlavní posuvný No. F1407 S nabíjecím kabelem


Zpět na hlavní stránku