Hornet X-3D

Horneta X-3D jsem si pořídil z důvodu vyřazení staršího modelu Hornet CP v kabátku Scweizer 300C, který byl mým úplně první modelem. Tenkrát jsem Schweizera poháněl speedem 300 na šest článků NiMH 650mAh a později pak na dvoučlánek Lipol E-Tech 1700mAh. MS Composit po první úspěšné řadě Hornetů vyrazli na trh s novým Hornetem II, který měl větší průměr rotoru, přepracovaný rám a několik nových vylepšení včetně moderního střídavého motoru od Modelmotors AXI 2208/20 a jeho letové vlastnosti se měli rovnat třicítkové řadě velkých vrtulníků. Dobu Horneta II jsem jak-si promeškal, ikdyž jsem si moc přál mít ho doma. Netrvalo příliš dlouho a na trh se dostala poslední řada Hornetů s označením "X". Opět zde bylo rozdělení verzí ale do třech tříd a to na verzi FP s pevným kolektivem, verze CP s plnohodnotným kolektivním řízením a třetí verze X-3D. Poslední model obsahoval přepákování Bell Hiller Mix pro vysokou obratnost, hlavní kolo mělo volnoběžku a byl zde použit mechanismus ovládání zadní vrtulky z předešlých verzí. Verze FP a CP v podání nových modelů "X"-ové řady měli systém zadní vrtulky označené Compact a mělo jít spíše o jednoduchou mechaniku vrtulky. Já jsem volil nejvyší řadu Hornet X-3D...

Hornet_1

RC funkce:

vrtulka, klopení, klonění, kolektiv, motor

 

Změny

4/2009 Alu kámen hlavy, lehká padla, listy a zpět k původnímu motoru
3/2010 Gyro Futaba GY-401, přechod na 2.4GHz
6/2010 Nová aku 3S 1100mAh G3


Popis:

Mikro-vrtulník s průměrem hlavního rotoru 560mm. Hornet je v mém případě poháněn nový motorem AXI 2212/12. Jedná se o nový motor od Model Motors uvedený na trh v roce 2007. Liší se od doporučovaného vyším možným zatížením a to až na 28A a jeho otáčky jsou 1950 na jeden volt. Rotor tedy dosahuje až 2850 otáček v nulovém náběhu. Převod je 7.2:1 s kovovým pastorkem 25z na hlavní plastové kolo se 180z. Používám uhlíkové listy se závažíčkama a vrtulku z produkce MS Composit spolu s tuning unašeči listů vrtulky. Páky serv na cyklice jsou na střední dírce 10mm pro dosažení maximálních výchylek desky cykliky. Servo vrtulky je doporučené HS-50 a je bez dalších úprav. Páka serva vrtulky je na střední dírce 10mm od osy serva. Krystal je na přijímači zajištěn oboustrannou lepící páskou proti nechtěnému vypadnutí. Vrtulník v základu obsahuje přepákování Bell-Hiller-Mix rotorové hlavy a volnoběžku v hlavním kole. Používám 3D úpravu rotorové hlavy, kterou doporučuje výrobce v případě osazení standardní plastové hlavy a to zakápnutí "O" kroužků v rotorové hlavě. Výsledkem je přitvrzení v 3D obratech. Hlava je tak pevnější a lépe drží stopu listů. Používám standard padla na stabilizátoru. Model není nijak potřeba dovažovat a těžiště mi vyšlo přímo do středu pod hlavní hřídel rotoru. Při mém stylu létání mi postačí cca 650mAh náboje z aku na pět až šest minut létání podle aktuálně provozovaného stylu létání. Celková hmotnost tohoto modelu je po zvážení 365g. S tímto motorem není vyší váha nijak znát a let je doplněn příjemným výkonem nového motoru. Pro začínající modeláře není nouze o výkon a tak i při krizových obratech nebo obratech náročných na výkon není důvod k obavám o udušení motoru. Hornet tak získal i na stabilitě a let je tak i příjemnější při menším větru. Pro využití 3D možností Horneta X-3D bych doporučil osadit lehká padla. Mě lehká padla nevyhovují a je na mě řízení příliš ostré. Jako začátečník jsem neuměl Horneta zvládnout, ale mám-li se k němu vrátit po pár letech nedal bych na něj dopustit. Stále se jedná o vysoce funkční a kvalitní výrobek a ve své velikosti bych řekl že jde o jeden z nejpovedenějších mikroheli.

 

Změny 4/2009

Vzhledem k tomu že Hornet se se mnou veze již od mých prvních krůčku s heli od roku 2003, tak na něj do jisté míry nedám dopustit a stále jej držím v provozu. Pro stálé problémy se stoupou listů, která se dala řešit zakápnutím gumiček v hlavě, jsem se rozhodl pro osazení alu hlavy rotoru, která to do plné míry řeší. Také jsem se rozhodl pro první opravdové krůčky s 3D na tomto stroji. Osadil jsem tedy lehká padla od výrobce a taktéž jsem osadil nové uhlíkové listy, ale již ty bez závažíček na koncích listů. Již ale v minulé sezoně jsem vyměnil mnou chválený motor AXI2212/12 za původní 2208/20 od výrobce. Výkon motoru byl sice vyší a taktéž se to projevilo příjemnějším řízením, ale potíže nastávaly ve strhávání pastorků pro náhon hřídele vrtulky v ocasní trubce a i zvýšeným proudovým odběrem, který se projevil horší účinností pohonu a spousta energie tak šla na zmar.

Změny 3/2010

Vzhledem k tomu, že jsem se po dlouhé době vrátil k tomuto modelu, tak jsem s ním chtěl udělat něco, co by mě létání s ním usnadnilo. Přeci jen jsem měl pocit, že původní gyro MS-044 buď nefunguje podle mých představ a nebo si prostě moc nerozumí s vrtulkovým servem S3154. Když jsem s tímto modelem začínal, tak jsem používal vrtulkové servo Hitec HS-50. V něm se dělala taková malá úprava pro snížení vůle v plastových převodech přelepením uložení střední osičky. Stabilizace ocasu tak byla o poznání lepší. Proto se nyní pokusím o přenastavení na nové GY-401.
Jako další drobnost byl přechod na 2.4GHz. Jelikož jsem vlastníkem JR PCM9XII Limited Edition s instalací 2.4GHz systému Duplex. Přijímač našel místo v předu na akumulátoru, přičemž jedna anténka směřuje dopředu a druhá nahoru z kabinky ven. Problémy s rušením nebo výpadky signálu jsem nezaznamenal.

Změny 6/2010

Po skoro třech letech jsem vyřadil původní akumulátor Flight Power 3S lipol 800mAh. Pořídil jsem tedy novou a podle svých zkušeností jsem vybíral pouze z nových typů od Hyperion. Verze 35C byla těžší a tak jsem volil větší kapacitu 1100mAh s téměř stejnou váhou jako byla původní FP 800mAh. Ta musela být totiž ještě dovážena cca 15g. Navíc při kapacitě 1100mAh a stálým vybíjecím proudem 25C je plně dostačující na model s maximálním proudem regulátoru 12A. Po prvním testu a měření otáček rotoru jsem byl tak překvapen jako ještě nikdy u tohoto modelu. Na rotoru jsem po nabití a roztočení motoru naměřil 2860 otáček. Což svědčí o napětí akumulátoru při provozu. To se celé velmi příznivě projevilo na letovém projevu. GY-401 drží daleko lépe ocas vrtulníku, otáčky při zátěži příliš neklesají. To vše mi dovolilo zaletět s Hornetem prvky, na které jsem se díky výkonu pohonu nikdy neodhodlal. Ono dát s Hornetem jen tři přemety po sobě vpřed nebo vzad chce jistou dávku zkušeností a zaviset na zádech mi dalo také docela zabrat. Ale náramně si to s X-3D užívám jako nikdy doposud. A nejlepší na tom je, že se s ním dá létat až 9 minut svižného letu. Baterku nabíjím téměř 5C což je nabito kolem 20 minut.

Parametry modelu
Průměr rotoru 560mm
Délka modelu 510 mm
Hmotnost osazeného modelu 340g / v mém případě 365g
Doporučený motor AXI 2208/20
Doporučený pohonný akumulátor 3S Lipol 1000mAh
Doporučený regulátor MS-116, Heli 8A, normal / governor mode


Technická data osazených komponent modelu
Komponent Výrobce Model Kat. číslo Technická data
Motor Modelmotors AXI 2208/20 --- 1820 otáček / volt, 57g
Regulátor MS Composit Heli EM300 MS-116 Heli regulátor 8A, normal / governor mode
Pohonná aku Hyperion G3 11.1V Lipol 1100mAh --- 25C vybíjecí proud
Přijímač Jeti Model 7CH, 2.4GHz Indoor R7 Velmi malý přijímač pro indoor modely
Gyro Futaba Heading Lock --- Gyro pro vrtulníky, normal / HL mode
Servo vrtulky Futaba S3154 F1386 Nano Digital 0.10s/60°, 4.8V
Serva cykliky CCPM 120° Hitec HS-55 MS-006 Micro servo
Listy hlavního rotoru MS Composit CFC 25.5cm E489 Uhlíkové listy se závažíčkama
Listy vrtulky MS Composit CFC TE236 Uhlíková vrtulka

Hornet_5

Hornet_6

Hornet_2

Hornet_3

Hornet_4

Zpět na hlavní stránku