Rasant speed

Rasant Speed je prakticky pylonový model letadla se spalovacím motorem. Jeho vzhled a dravost společně s jeho jménem jasně naznačovala kup si mě. Já jsem to co chceš. Adrenalin, rychlost, zážitek a neustálé nedosažení hranic. Model jsem pořídil v roce 2005.

RasantS_1

 

RC funkce:

výškovka, křidélka, motor

Popis:

Jak sám název modelu napovídá, tak se skutečně i jedná. Razantní rychlost. Tento model je určen pro rychlostní létání. Je osazen poměrně silným dvoutaktním motorem Eco 40 z produkce Robbe. Přesný název není znám, ale výrobce byl podle odhadů nejspíš Enya. Doporučená vrtule je v rozměru 9x7" a pro tento účel ideální. Ne moc velký průměr, ale větší stoupání což jasně naznačuje tah až ve vyších rychlostech. Pracovní otáčky motoru jsou kolem 16000 za minutu. Jistě ale všichni dobře víme, že to nejsou otáčky v praxi konečné a mohou jít ještě více nahoru. Profil křídla je symetrický pro rychlý model a poměrně štíhlý. Křídlo je vyztuženo nosníky a je klasické sendvičkové konstrukce potažené dýhou a vyplněné polystyrenem. Má dvě křidélka ovládaná jedním společným servem, což je zde naprosto postačující. Trup je čtvercového průřezu a je konstruován co nejužší, jen pro nutnou zástavbu nádrže a motoru. Čtvercový tvar trupu proto, že se po spodní straně přistává. Což je také docela zajímavé vzhledem k velikosti modelu. Výfuk motoru byl použit běžný muffler dodávaný k motoru, ale pro maximální otáčky by bylo vhodné osadit laděný výfuk s kolenem. Pak by model dosahoval rychlostí až 300km/h. A to není zrovna málo.

Stavba probíhala snadno, žádný zádrhel nikde nebyl. Doporučená přijímačová baterie je menších rozměrů a dobře se vejde do trupu společně s velkým přijímačem standardních rozměrů. Anténa je vedena z trupu ven za křídlem na horní straně a je přilepena lepenkou. Svislý stabilizátor je úzkého profilu stejně jako výškovka. Klapky křidélek a výškovky jsou úzké a nebylo potřeba na ně dávat ani velké výchylky. Při vysokých rychlostech je vhodné nastavit i kladné exponenciály pro křidélka a výškovku.

Rasant speed se později prodával i v odlehčené elektro verzi, ale zde si myslím že to již nemohlo být tak atraktivní.

A na závěr je snad třeba říci, že já jsem s tímto modelem letěl jen dvakrát a pak to zkončilo jak jinak než havárií. Model jsem zalétával s kamarádem. Při prvním pokusu jsem model házel já, ale motor špatně táhl a start nevyšel. V druhém pokusu házel kamarád a já řídil. Rasant speed se nechtěl odlepit od země a div že nevisel na vrtuli. Asi třicet metrů se držel v malé výšce, než motor zabral. Co říct, letěl jak raketa směrem do nebe. Je vidět jen rovná čára kouře z výfuku. Letá jako po přímce. Bezvadný pocit. Vyrovnávám a letím obrovský kruh v průměru snad půl kilometru a nestačím se divit. Rychlost je značná, motor ječí a já se bavím. Ubírám plyn, ale skoro nic se neděje, rychlost klesá jen velmi pomalu. Reakce na výškovku je příjemná, ale křidélka jsou ostrá až až. Po pár odlětěných kruzích, loopingu a výkrutech se jde na přistání. Motor zhasl a bylo nutné jít raději na rychlosti dolů. Být motor v chodu, tak by to přistání nemuselo být až tak dramatické.

Celé problémy s modelem se ale týkaly motoru. Při zabíhání motor chodil poměrně dobře a i ve vysokých otáčkách držel a nepřehříval se. Ovšem v modelu byl problém, hlavně při startu. Aby se nehřál, musel mít bohatší směs. Což byl problém při startu. Později jsem se zabýval tím, proč ten motor chodí tak špatně. Osadil jsem jej jednoho času do vrtulníku Raptor 50 Titan. Na to že tento model má s plnou nádrží téměř čtyři kilogramy, tak si s tím Eco 40 docela poradil. Na výkon 1.2k docela úspěch. Motor je bez pístního kroužku, tedy výbrus ABC. Malá hlava, klasická pro letadla. Zde se ale ukázala vada trysky pro volnoběžné a přechodové otáčky. Ta byla řešena vyříznutou štěrbinou do trubičky, která je ve směšovací komoře karburátoru a funguje jako fixírka. Štěrbina byla ale příliš úzká a neprocházelo přes ni dostatečné množství paliva. Já jsem ji nožem prořízl trošku více a pak již motor chodil jako víno a s přehledem a snadno šel vyladit pomocí jehel. Jenže to už model byl dávno zrecyklovaný na dřevěné tužky nebo něco podobného.

Parametry modelu
Rozpětí modelu 970 mm
Délka modelu 1000 mm
Hmotnost osazeného modelu U mého modelu byla váha 1550g
Doporučený motor 6.5 ccm dvoutakt


Technická data osazených komponent modelu
Komponent Výrobce Model Kat. číslo Technická data
Motor Eco 40

40 - 2T 6.5ccm, ABC flight

7434 Svíčka OS Max No.8, 1.2k / 16.000
Přijímačová aku Robbe 4x NiMH 880mAh 4528 Power pack NiMH
Přijímač Graupner SMC 16 Scan No. 7052 Se syntézou, jednoduché směšování, SPCM
Serva křidélek Futaba S9102 No. F1099 Profi křidélkové servo, digital.
Servo výškovky Robbe FS-251S No. 8462 Digital servo speed
Servo plynu Robbe FS-251S No. 8462 Digital servo speed
Vrtule APC 9x7" --- Doporučená
Vypínač Robbe Hlavní posuvný No. F1407 S nabíjecím kabelemRasantS_2

RasantS_3

RasantS_4

RasantS_5

RasantS_6

RasantS_7

RasantS_8

 

Zpět na hlavní stránku