Spirit Li

Spirit li byl můj první opravdu létající model, který jsem dokázal skutečně řídit. Spirit Li byl přestavěn ze starší verze Eolo R22 a jako rok létaný jsem jej odkoupil z druhé ruky od kamaráda Jardy. V té době byl poháněn stejnosměrným motorem speed 540 na 8xNiCD 2400mAh Sanyo. Eolo se ukázalo jako velmi stabilní a to bylo jedním z důvodů proč jsem si jej pořídil. Byl osazen polosymetrickými dřevěnými listy a při otáčkách cca 1400 na rotoru byl velmi hodný a poslušný. Pro mě to znamenalo velký přínos. Později byl přestavěn na novou verzi Spirit Li, kdy byl osazen střídavým motorem a lipol akumulátorem...

Spirit_1

RC funkce:

vrtulka, klopení, klonění, kolektiv, motor

 

Změny:

4/2009 Výměna motoru, pohoné aku, listů a změna převodu

 

Popis:

Tak tento model elektro-vrtulníku byl jeden z prvních, které jsem dovedl svými znalostmi a zkušenostmi k prvním letům po obloze. Vřele bych jej pro svou stabilitu doporučil pro začátečníka. Vrtulník se chová velice příjemně a dává tak začínajícímu pilotovi dostatek času na korekci chyb řízení, kterým se jistě z počátku nevyhne. Spirit-Li je téměř posledním modelem z této řady velikosti M-8 a je určen pro pohon třemi Lipol články kapacity 4400-5000mAh. Firma Robbe nyní nabízí i nové verze tohoto e-vrtulníka a to ve verzi Evolution pro 3D létání a verzi Rigid 3D, kde je použita hlava řízení bez mechanismu padel, ovšem je nutno zároveň použít Helicommand jednotku pro stabilizaci rotoru. Výsledkem by měla být vyší ovladatelnost a zvýšení výkonu o 10-15%. Já jsem tuto verzi zkoušel a řízení bylo příliš ostré a téměř neřiditelné. Pohled na typ této hlavy je na jedné z fotek níže. Ve verzi Spirit-Li je osazen CFK držák pro lipol aku, protáhlá kabina nového vzhledu z laminátu s uhlíkovým sklem a pohon ocasní vrtulky je zajištěn řemínkem pro snížení hmotnosti ocasní části modelu. Je tak usnadněno vyvážení težiště a snížení hmotnosti modelu . Váha Spirit-Li na 3S lipol je někde kolem 1250g. Spirit létá na cca 2000 otáček a aku postačí na zhruba 10 minut létání nebo až 12 minut visení. Se Spiritem se dá zaletět bez problémů sada základních akrobatických prvků jako je souvrat, přemet, výkrut, let na zádech a couvání ovšem na omezené rychlosti. Pro 3D styl létání je motor slabý a bylo by nutné jej vyměnit za silnější. Já jsem ve svém případě použil nový motor Roxxy s výkonem 230W a jeho tah je 1650g, což není na žádné velké dovádění, ale je výbornou náhradou za motor speed. Na Spirita je možné oproti doporučeným listům 385mm osadit až 420mm z produkce MS Composit. Nedochází ke kontaktu s listy vrtulky a Spirit tak dotane ještě víc na atraktivním dravém stylu a letových vlastnostech.
U mého Spirita je oproti verzi Li navíc lehká padla, lehké alu držáky padel, alu unašeče táhel stabilizátoru a spodní ložisko hlavního hřídele, které je vloženo do spodní části rámu a zvyšuje tak jeho tuhost viz jedna z fotek níže.


Během pár testovacích letů se ukázalo, že otáčky rotoru je vhodnější mít až někde kolem 2300-2400. Obratnost se sice moz nezvýší, ale reakce na řízení je výrazně lepší a vrtulník je tak o poznání poslušnější.
Na vrtulku jsem osadil servo FS-61 carbon digital, což je mikro servo použitelné i pro řízení ocasního rotoru a ve spojení s gyrem GY-401 funguje velmi dobře.

 

Změny 4/2009

Do nové sezony jsem vstoupil s novým motorem Mega 22/20/1E, novým pohoným akumulátorem lipol Flight Power 11.1V 4350mAh. Kapacitu jsem nevybral náhodně, ale podle výrobce, který přímo osazdil své modely kapacitou 4400-4800mAh a tak jsem neváhal a rovněž osadil aku s podobnými parametry. Hlavním důvodem byla především dlouhá doba letu. Hmotnost heli neodpovídá vyší akrobacii a ani 3D a výrobce jej ani pro tento účel nekonstruoval. Po osazení modelu a změření proudového odběru jsem musel vyměnit původně osazené 420mm listy za menší, doporučené výrobcem a to v rozměru 385mm. Odběr ve visu přesahoval 20A a to je již příliš mnoho. Vzhledem ale k menší obratnosti heli jsem pro její nárust osadil pastorek motoru s vyším počtem zubů a celkový pohon by měl být navrhnut pro otáčky rotoru kolem 2500 za minutu. Odběr tedy opět vzrostl. Nárust otáček na rotoru a navýšený výkon pohonné soustavy by měl létání velmi zpříjemnit. Ovšem zde jsem narazil na první problém a tím je přehřívání regulátoru v kabince. Po osazení nového motoru a po změně převodu došlo k výraznému navýšení proudového odběru a dříve použitý 40A regulátor již nestačí. Provedu pár měření a testovacích letů a po té budu nejspíše muset osadit silnější 60A heli regulátor.

Parametry modelu
Průměr rotoru 870mm
Délka modelu 750 mm
Hmotnost osazeného modelu min. 1250g / v mém případě 1330 g
Doporučený motor Twist 37 / Kontronik
Doporučený pohonný akumulátor 3S Lipol 2500-5000mAh
Doporučený regulátor Heli 40A Jazz / Kontronik


Technická data osazených komponent modelu
Komponent Výrobce Model Kat. číslo Technická data
Motor Mega 22/20/1E --- max. 90A, 165g, 3.2mm hřídel, 4270kV
Regulátor Hacker / Jeti Master 40A Heli --- Heli regulátor Normal / Governor mode
Pohonná aku Flight Power 3S Li 11.1V 4350mAh --- 25C
Přijímač Graupner R16SCAN, 8CH --- SPCM, scan
Gyro Futaba GY-401 --- Vysoce kvalitní gyro s Normal / HL mode
Servo vrtulky Futaba FS-61 Carbon Digital ---  
Serva cykliky CCPM 120° Hitec HS-81 MG --- 4.8V, 0.11s/60°, 26Ncm, kovové převody
Listy hlavního rotoru MS Composit 385mm/6/3 --- Uhlíkové
Listy vrtulky Robbe Bílá plastová ---  

Spirit_2

Spirit_3

To byl pokus o rigid hlavu tedy bez padel. Bohužel bez elektronického stabilizačního systému helicommand nebo V-Bar, to nelze uřídit.

Spirit_4

Dvoupólový motor Roxxy.

Spirit_5

Spodní ložisko hlavního hřídele v rámu. Zvyšuje tuhost v obratech.

Spirit_6

Zpět na hlavní stránku