Staudacher 300D

Staudacher 300D z čínské produkce byl můj první akrobatický model letadla se spalovacím motorem (v roce 2006). Před ním jsem vlastnil model českého výrobce Arrow 40, který byl tréninkový akrobat. Přepokladem bylo učení akrobatického létání. Znalost spalovacího mototoru jsem měl a motor byl zaběhnutý právě již z modelu Arrow 40.

Staudacher_1

 

RC funkce:

směrovka, výškovka, křidélka, motor

Popis:

Jedná se o stavebnici v ARF provedení. Podobně jak tomu je u jiných modelů. Jelikož jsem začínal s modely jako takovými, tak jsem si nemohl dovolit udělat nějakou zásadní chybu při stavbě modelu. Proto jsem vždy volil již prakticky hotové stavebnice, potažené folií do finální podoby. Jako již tradičně stačilo osadit podvozek, namontovat motorové lože s motorem, palivovou nádrž a výfuk. To se týkalo části trupu. Do křídel zabudovat serva a zalepit panty klapek. Usadit křídlo na trup a dolepit přepážku kam se křídlo přišroubuje. Trošku práce byla s motorovým krytem. Výfuk byl větších rozměrů a bylo třeba dělat otvory větší. Zkontrolovat rovinnost směrovky a výškovky a opět zalepit. Nainstalovat do trupu serva pro ovládání směrovky a výškovky spolu se servem plynu. Usadit přijímač a přijímačovou baterii. A ty obalit do tlumícího a ochranného obalu.

Výchylky křidélek, směrovky a výškovky jsem opět nastavil dle návodu a přidal kladné exponenciály do všech funkcí. Nastavit táhlo plynu karburátoru a již bylo vše připraveno k letu. Nebudu si nic nalhávat, ale v té době (2006) kdy jsem model dostavěl jsem neměl nikterak velké zkušenosti s letadlem pro akrobatické létání. Létal jsem před tím jen s modelem Arrow 40. Jenže to byl model pro začínající modeláře. Měl větší rozpětí křídel a to kolem 1.5metru. Vzepětí křídel bylo u Arrow 40 kladné a model velice dobře držel ve vzduchu. Měl jiné nastavení výchylek křidélek a plochy výškovky a směrovky byla také poměrně menší. Staudacher je ale určen pro akrobatické létání a k tomu je vše přizpůsobeno. Létání s takový modelem je dosti odlišné a je třeba s tím počítat. Létá se rychleji a reakce na povely jsou daleko přesnější a rychlejší.

To byla ovšem věc, kterou jsem v té době neznal a ani jsem s tím moc nepočítal. Proto také Staudacher 300D nepřežil první letový den a ani nebyl řádně zalétnut. Chyba byla na mé straně, kdy jsem se po startu zalekl citlivosti na řízení. Při druhém letu jsem nezvládl řízení a zkončil jsem s modelem na nedalekém stromě. Rána byla značná a trup se doslova rozložil na spoustu dílů. Model nebylo prakticky možné opravit. Přesto jsem se ale o rok později pustil do stejné akce a pořídil si krásně vypadající model Sukhoi SU-31 od německé firmy Graupner. Ten byl identický jak rozměry, váhou tak i osazením.

Osazení modelu jako serva, přijímač a motor prošlo celkem třemy modely. První byl Arrow 40, dále pak Staudacher 300D a zkončilo to v modelu Suhkoi Su-31. S SUčkem jsem si velmi pěkně zalétal, ale jak to bývá u těchto měnších modelů, letové vlastnosti ikdyž nejsou špatné, tak nejsou ani ideální a model jsem prodal prakticky nový po pár letech.

 

Parametry modelu
Rozpětí modelu 1350 mm
Délka modelu 1175 mm
Hmotnost osazeného modelu cca 2800g
Doporučený motor 6.5ccm 2T


Technická data osazených komponent modelu
Komponent Výrobce Model Kat. číslo Technická data
Motor ASP

52 - 2T (8.25ccm)

--- Svíčka OS Max No.8, 1.96k / 16.000
Přijímačová aku Sanyo 4x NiCD 1000mAh --- ---
Přijímač Graupner SMC 16 Scan No. 7052 Se syntézou, jednoduché směšování, SPCM
Serva křidélek Hitec HS-422 --- ---
Servo směrovky Hitec HS-422 --- ---
Servo výškovky Hitec HS-422 --- ---
Servo plynu Hitec HS-422 --- ---
Vrtule APC 12.25x3.85" --- S touto vrtulí jsem dosáhl skvělých výsledků.
Vypínač Robbe Hlavní posuvný No. F1407 S nabíjecím kabelem



Staudacher_2

Staudacher_3

Staudacher_4

Staudacher_5

Staudacher_6

Staudacher_7

 

Zpět na hlavní stránku