Unique L :

Již několikrát jsem obdivoval modeláře, kteří si dokáží na velmi malém prostoru velice pěkně užít akrobacii s prvky 3D. Dlouho jsem váhal jaký model pořídit a zda vůbec. Přeci jen se věnuji především vrtulníkům. Ale když jsem se doma probíral vybavením které jaksi přebývalo, tak již nebylo co řešit. A nyní je zde Unique L.

Unique_1

RC funkce:

výškovka, křidélka, směrovka, motor

 

Popis:

EPP akrobat z produkce české firmy MS Composit. Směrovku je možno ponechat neřízenou a tak se nemusí ani odřezávat. Ovšem co by to bylo za akrobata bez směrovky. Doporučený pohon je s motorem cca o výkonu 200W. Můj pohon je o něco silnější až 350W. Ovšem s vrtulí 10x4"E je to již s proudovým odběrem ke 40A. Proto jsem volil menší 9x3.8" SF. Odběr je lehce ke 33A. Ovšem účinnost motoru je nejlepšíí kolem proudového odběru 15-22A a tak je lepší za to tolik nebrat. Motor se ale dobře chladí a tak těch 30A i za cenu horší účinnosti odmění lepším tahem. Model nejde moc do rychlosti a velikost klapek odpovídá spíše 3D modelu. Není to ale agresivní 3D, ale spíš velmi obratné FAI. Letové vlastnosti jsem ale popravdě řečeno čekal lepší. Už jen pro mírné vzepětí křídel spíše s dolním uložením křídla v trupu neodpovídá 3D modelu. Pokud ale někdo chce mít obratného akrobata, tak je to pak dobrá volba. Není třeba nastavovat velké výchylky klapek. Lepší méně a vrtuli použít s větším stoupáním. Model ještě nemám úplně odladěný, ale už teď vím že 3D z něj nebude a tak půjdu cestou akrobata.
Bylo nutné použít dva mixy pro regulaci výškovky a směrovky při plném tahu motoru. Motorová přepážka není nijak vyosená a tak je třeba tuto vlastnost korigovat mixy. Trup je z obou stran vystužen jednou 1mm laminátovou tyčkou. Ta je vlepena do drážky v trupu kterou si prořízneme nožem. Rovněž je tyčka vlepena i do horní a spodní strany křídla. Volil jsem variantu s pevným zalepením křídla do trupu. Přeci jen je pak model daleko pevnější. Co mě trošku zklamalo, tak jsou použité panty směrovky. Jedná se jen o nějakou folii, která se brzy zlomila a směrovka by upadla. Již při montáži směrovky doporučuji použít jiné panty, nejlépe plastové.
Serva jsem použil 17g Hitec HS-82MG. Mají větší sílu plně dostačující pro tento model a kovové převody jistě přispějí k daleko větší životnosti serv. Původně jsem regulátor umístil do trupu do předem vyříznutého otvoru, ale při teplejších dnech se regulátor vůbec nechladil a již při třetí minutě vypínal na teplotu. Proto jej jistě umístit jen na bok trupu a to samolepkou s chladící destičkou směrem ven. Umístění akumulátoru zvolit až na samotný závěr po kompletaci a úplném osazení modelu. Použil jsem větší a težší akumulátor a přesto jsem jej musel umístit více dopředu než ukazoval návod. Možná jsou toho příčinou dvě serva v zadní části trupu. Při nezabudování řízené směrovky by to jistě vyšlo podle plánku. Váha modelu mě vyšla na 800g, což je skoro o 50g více než uvádí návod. Tah pohonu je s vrtulí 9x3.8" cca 1.2kg. To sice umožní viset na vrtuli, ale razantní stoupání modelu to zrovna není.Parametry modelu
Rozpětí modelu 1100mm
Délka modelu 1040mm
Hmotnost modelu osazeného cca750g, v mém případě 800g
Doporučený motor střídavý cca1400ot./Volt, 200W
Doporučený pohonný akumulátor 3S lipol 1500-2000mAh
Doporučená vrtule APC 10x4E
Doporučená serva 4x mikro servo cca 17g - 2kg/cm
Doporučený regulátor střídavý 30A/ BEC


Technická data osazených komponent modelu
Komponent Výrobce Model Technická data
Motor Model motors AXI 2808/20  
Regulátor Jeti / Hacker Master 30A Flight BEC  
Pohonná aku Hyperion 35C, 3S lipol 2200mAh, G3  
Přijímač Jeti models R7 Indoor  
Serva křidélek Hitec HS-82MG  
Servo směrovky Hitec HS-82MG  
Servo výškovky Hitec HS-82MG  
Vrtule APC Slow Flayer  

 

Unique_2

Unique_3

Unique_4

Unique_5

Unique_6

Unique_7

Unique_7

Zpět na hlavní stránku